Jste zde: Úvodní stránkaBeskydyKultura, umění a zábavaMuzea

Muzea


Srub Petra Bezruče v Ostravici

Srub Petra Bezruče v Ostravici

Srub Petra Bezruče na Ostravici získalo Slezské zemské muzeum jako součást dědictví po básníku Petru Bezručovi.

Muzeum Zdeňka Buriana - Štramberk

Muzeum Zdeňka Buriana - světoznámého malíře pravěku a dobrodružství, který část života prožil ve Štramberku - zde bylo otevřeno v roce 1992. Do roku 1996 jej spravovala muzejní nadace, od roku 1997 přešla zřizovatelská činnost na město Štramberk. Každoročně jsou zde pořádány sezónní tématické expozice z díla Zdeňka Buriana. V ostatních měsících muzeum slouží jako městská galerie.

Muzeum ve Štramberku

Muzeum ve Štramberku

Muzeum ve Štramberku bylo založeno v roce 1899. Expozice muzea jsou věnovány přírodě, geologii, prehistorii, historii a etnografii Štramberku. Pozoruhodným exponátem je duplikát slavné čelisti neandrtálského člověka, nalezené ve známé jeskyni Šipka, a nálezy zkamenělin z jurského vápence, pocházející z lomu nedalekého vrchu Kotouč.

Muzeum ve Frenštátě pod Radhoštěm

Muzeum ve Frenštátě pod Radhoštěm

Počátky muzejní a organizované vlastivědné práce ve Frenštátě pod Radhoštěm spadají do roku 1893 a činnosti místního Národopisného odboru. V červnu 2007 bylo muzeum, po dočasném uzavření, nově otevřeno v rekonstruované budově tzv. chlapecké školy. Veřejnosti nabízí devět expozic o historii, národopisu, zvycích, tkalcovství, přírodním bohatství a vystěhovalectví regionu. K zajímavým exponátům patří i originální lyže olympijského vítěze Jiřího Rašky, frenštátského rodáka.

Muzeum a Pamětní síň Sigmunda Freuda v Příboře

Muzeum a Pamětní síň Sigmunda Freuda v Příboře

Muzeum v Příboře vzniklo v roce 1912 a je umístěno v přízemí budovy bývalého piaristického gymnázia. Jsou zde k vidění dvě stálé expozice – Historie města Příbora, která představuje dějiny jednoho z nejstarších měst na severovýchodní Moravě, a Pamětní síň Sigmunda Freuda, nejslavnějšího příborského rodáka, zakladatele psychoanalýzy.

Muzeum Novojičínska

Muzeum Novojičínska

Sídlem Muzea Novojičínska je od roku 1940 renesanční Žerotínský zámek v Novém Jičíně. V současnosti tvoří Muzeum Novojičínska deset poboček. Pro veřejnost jsou zde zpřístupněny tři stálé expozice, které doplňují doprovodné výstavy v dalších sálech.

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek sídlí v historické budově zámku ležícího na ostrohu nad řekou Ostravicí. Návštěvníkům nabízí několik stálých expozic.

Technické muzeum Tatra Kopřivnice

Technické muzeum Tatra Kopřivnice

Ve zcela unikátním Technickém muzeu Kopřivnice je zachycena téměř stopadesátiletá historie automobilky Tatra od doby, kdy byl roku 1897 vyroben první automobil v Rakousko-Uhersku, nazvaný Präsident.