Jste zde: Úvodní stránkaBeskydyOsobnostiIgnác Šustala

Ignác Šustala

Ignác Šustala1822 Kopřivnice, okr. Nový Jičín - 1891 Vídeň
podnikatel, zakladatel budoucí TATRY KOPŘIVNICE

Ignác Šustala nastoupil roku 1836 do učení do manufaktury Jana Kudlíka v Koloredově u Místku, kde se vyráběly dopravní prostředky tažené koňmi. Po ukončení studií jej osud zavál do dílen c. k. dvorního dodavatele kočárů Philipa Kollera, kde se vypracoval natolik, že si v roce 1850 otevřel vlastní živnost na výrobu kočárů a bryček v Kopřivnici.
Nejprve měl dílnu ve stodole svého bratra na Fojtství. Postupně však rozšiřoval výrobu a nakonec se stal továrníkem zabývajícím se od roku 1881 i výrobou železničních vagonů.
Bod zlomu v jeho podnikání nastal na počátku 90. let 19. století, kdy mu doporučil reprezentant vídeňského bankovního kapitálu David von Gutmann, aby přeměnil svou továrnu na akciovou společnost.
Samotný fakt, že v čele firmy budou stát lidé, kteří nebyli u jejího zrodu a její výrobě nerozumějí, byl pro Šustalu tak nepřijatelný, že nečekaně zemřel na zástavu srdce. Nedožil se tak okamžiku, kdy se jeho firma - na počátku 20. let minulého století přejmenovaná na Tatru - stala jednou z nejslavnějších automobilek v Čechách, která v roce 1897 vyrobila "Präsident", první automobil ve střední Evropě.
Osobnost Ignáce Šustaly připomíná v Kopřivnici expozice muzea Fojtství. Na zdech této budovy visí pamětní deska, věnovaná tomuto slavnému rodákovi.
Muzeum Fojtství
(Stálá expozice Ignáce Šustaly)
Adresa: Záhumenní 1, 742 21 Kopřivnice
Tel.: 556 812 610
E-mail: fojstvi@tatramuseum.cz
Web: www.tatramuseum.cz
Technické muzeum Tatra Kopřivnice
Adresa: Záhumenní 367/1, 742 21 Kopřivnice
Tel.: 556 871 106
E-mail: info@tatramuseum.cz
Web:www.tatramuseum.cz