Jste zde: Úvodní stránkaBeskydyOsobnostiOtakar Pařík

Otakar Pařík

Otakar Pařík1901 Frýdek-Místek - 1955 Ostrava
dirigent, klavírista

Otakar Pařík studoval na Německé hudební akademii klavír u C. Ansorgeho a zároveň hru na varhany na pražské konzervatoři u B . A. Wiedermanna. Již jako 20letý působil v Českém triu (společně s B . Šikem a O . Jirouškem) a doprovázel naše přední sólisty Jana Kubelíka a Emu Destinnovou.
V letech 1937 až 1945 působil v pražském rozhlase jako první kapelník Velkého orchestru. Po válce získal místo šéfa Filmového symfonického orchestru a 3. května 1954 dirigoval koncert, který byl považován za první vystoupení nově vzniklého Ostravského symfonického orchestru. Uměleckým šéfem tohoto tělesa byl v sezóně 1954 - 1955. Nejraději se věnoval symfonické hudbě Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Josefa Suka.
Nahrál hudbu asi k šedesáti celovečerním filmům, například k "Siréně" E. F. Buriana nebo ke "Špalíčku" a k "Princi Bajajovi" režiséra Trojana. Otakar Pařík podle dochovaného rodného listu žil v domě č. 1 na náměstí v Místku. V dnešní době jsou však místecké domy přečíslovány, takže nelze přesně určit, o který dům se jednalo.


Fotogalerie

  • <
  • >