Jste zde: Úvodní stránkaBeskydyPamátkyDřevěná architektura

Dřevěná architektura


Kostel sv. Kateřiny ve Štramberku-Tamovicích

Kostelík ze 14. století má některé původní architektonické prvky - gotický vítězný oblouk, okno s kružbami a lomený portál bočního vchodu. Poblíže se nachází součást staré křížové cesty. Proskova kaple a bývalý tamovický mlýn s rybníkem.

Kostel Panny Marie na Starých Hamrech-Gruni

Kostel Panny Marie na Starých Hamrech-Gruni

Kostel z roku 1887 na první pohled zaujme úpravou stěn lodi, římsy a výzdobou trámoví a řadou obdélných oken. Jednolodní stavba z roku 1887 stála původně jako dominanta krajiny volně na hřebeni a již z dálky byla dobře viditelná. Dnes je z velké části skrytá mezi stromy.

Kostel sv. Archanděla Michaela v Řepišti

Současná podoba kostela, který pochází z roku 1652, je ovlivněna přestavbami v první pol. 20 století.

Kaple sv. Cyrila a sv. Metoděje na Radhošti

Kaple ve stylu byzantských staveb byla posvěcena roku 1898. Mozaiky v osmi oknech zobrazují výjevy ze života Cyrila a Metoděje, dále Sv. Hedviku, Sv. Ludmilu, Sv. Václava a Sv. Jana Nepomuckého. V interiéru je i přístupná vyhlídka s krásným rozhledem. U kaple stojí sousoší Sv. Cyrila a Metoděje z roku 1930.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje v Hlavaté u Bílé

 Malá pseudolidová kaple severského typu s dekorativním vyřezáváním oken a sloupků pochází z roku 1922.

Kaple sv. Kříže v Hájku u Lískovce

Kaple byla zvětšena do dnešní podoby v roce 1834. Je celá postavena ze širokých desek. Před vchodem ji doplňují sochy Panny Marie a Spasitele umístěné po stranách kamenného schodiště, které klesá ke studni.

Kaple Nejsvětější Panny Marie na Čeladné

Dřevěná kaple byla postavena v roce 1893 hned vedle studánky se zázračnou vodou, v areálu Beskydského rehabilitačního centra. Byly využity trámy ze stavby nedaleké železnice. V roce 2002 byl instalován do kaple nový zvon "Richard" o hmotnosti 46 kg.

Kaple sv. Cyrila a sv. Metoděje na Čeladné

Kaple z roku 1936 připomíná miniatruní napodobeninu Jurkovičových staveb na Pustevnách. V blízkosti kapličky se nachází altánek nad pramenem Cyrilky.

Kostel sv. Antonína Paduánského na hoře Prašivá

Kostel sv. Antonína Paduánského na hoře Prašivá

Kostel z roku 1640 byl původně zasvěcen Ignáci z Loyoly. Od r. 1673 pak Antonínu Paduánskému, patronu zamilovaných.

Kostel Všech svatých v Sedlištích u Frýdku-Místku

Velmi kvalitní jednolodní roubená architektura z roku 1624, doklad slezského lidového stavitelství.

Kostel sv. Prokopa a sv. Barbory

Kostel sv. Prokopa a sv. Barbory

Mezi Kunčicemi pod Ondřejníkem a Čeladnou stojí poněkud exoticky působící dřevěný kostel. Pochází ze Zakarpatské Rusi a k nám byl přenesen v období první republiky. V architektuře na první pohled upoutají tři stupňovité věže.

Kostel sv. Cyrila a Metoděje na Hrčavě

Nejmladší z dřevěných kostelů (z roku 1936) působí na první pohled velmi prostě, uvnitř je však skryta bohatě vyřezávaná křtitelnice. V obci Hrčava se stýkají hranice ČR, SR a Polské republiky. Byly zde vztyčeny tři žulové monolity se státními znaky jednotlivých zemí a jejich názvy.

Kostel Božího těla v Gutech

Kostel Božího těla v Gutech

Tento kostel patří k nejstarším z dřevěných beskydských kostelů. Pochází již z roku 1563. Jeho unikátní dominantou je arabeskami zdobená kruchta ve tvaru L.

Kostel sv. Bedřicha na Bílé

Kostel sv. Bedřicha na Bílé

Jeho vysoká štíhlá věž a konstrukce chrámové lodi připomínají severskou architekturu, náleží také k historicky nejmladším.

Komorní Lhotka

Komorní Lhotka

Nachází se zde pěkná zástavba lidové dřevěné architektury těšínského typu z 18. století.

Soubor útulen na Pustevnách

Soubor útulen na Pustevnách

Sídlo je pojmenované po poustevnících, kteří zde žili a z nichž poslední zemřel roku 1874. Pustevnám dominují dřevěné stavby postavené v lidovém slohu významným slovenským architektem Dušanem Jurkovičem.