Jste zde: Úvodní stránkaBeskydyPřírodaNaučné stezkyNaučný informační systém Palkovice - Beskydy

č. 51Naučný informační systém Palkovice - Beskydy

PROPOZICE

Naučný informační systém v Palkovicích není naučnou stezkou v pravém slova smyslu. Nejde o trasu vyznačenou turistickou značkou, která postupně spojuje všechny cíle. Svým účelem, tj. informováním návštěvníků o historických a přírodních zajímavostech na území obce, však slouží k obdobnému účelu jako naučné stezky.

Východiskem tohoto informačního systému je centrum obce Palkovice, ze kterého je návštěvník pomocí šipek naváděn ke všem hvězdicově se rozbíhajícím cílům. Právě hvězdicovitost cest k cílům a prakticky nemožnost jejich postupného propojení vedla obec Palkovice k tomuto řešení. Pokud se ve směru cesty k nějakému cíli nebo cílům vyskytne potřeba informovat o potvrzení směru nebo o rozdělení směrů k různým cílům, je toto místo opatřeno novým rozcestníkem se šipkami.

Návštěvník si takto může zvolit z centra obce cestu k celkem 11 zajímavostem Palkovic. U každého z vybraných cílů je umístěná informační tabulka s textem, který je v plném rozsahu přeložen rovněž do angličtiny. Nejblíže ze středu obce jsou kostel sv. Jana Křtitele a památník 2. sv. války v Palkovicích (cca 200 m), nejvzdálenější jsou Myslikovské Lurdy a vrchol Kubánkova (cca 6 km). Za nestandardní a tím i zajímavá lze považovat místa, kde je široký výhled na panoráma Moravskoslezských Beskyd a Podbeskydské pahorkatiny. Uvedená místa jsou osazena fotografiemi krajiny ve výhledu a detailním popisem významných hor. Zajímavý v poměrech Moravskoslezského kraje je památník americkému letci R. I. Paynemu, který zde byl sestřelen v r. 1944. Jeho ostatky byly v r. 1946 převezeny a uloženy na Arlingtonském národním hřbitově ve Washingtonu. Na místě jeho úmrtí je od r. 2007 nově instalovaná kamenná mohyla a pamětní deska.

Za nejzajímavější a snad i nejpřitažlivější místo lze však považovat doposud málo známe poutní místo Myslikovské Lurdy. Jedná se o jedno z nejkrásnějších míst tohoto druhu na celé Severní Moravě a ve Slezsku. Právě uvedené místo si zvolila obec Palkovice jako reprezentativní pro dřevěnou turistickou známku „Palkovice – Myslikovské Lurdy“, kterou získala v r. 2008. Známka je k dostání např. na Obecním úřadu Palkovice.

Zřizovatel/rok zřízeníObec Palkovice/2007
ProvozovatelObec Palkovice
Délka (km)18
Počet zastavení11
Začátekcentrum obce Palkovice
Koneccentrum obce Palkovice
Téma/zaměřeníhistorické památky a přírodní zajímavosti Palkovic
Typ stezkypěší a cyklo
Náročnostnenáročná až středně náročná
Čas prohlídky (přibližný)v závislosti na zvolených cílech
Značenínaučné tabule
Průvodcenení
Doba návštěvyceloročně
Sezónaceloročně
Provozní dobaneomezeně

KONTAKT

telefon558 656 124
emailoupalkovice@palkovice.cz
gsm739 633 313

Fotogalerie

  • <
  • >