Jste zde: Úvodní stránkaBeskydyPřírodaNaučné stezkyRadegast - Beskydy

č. 44Radegast - Beskydy

PROPOZICE

Naučná stezka Radegast vede po hřebeni Radhoště z Pusteven až ke kapli, pak se vrací stejnou cestou zpět za hotel Radegast, kde uhýbá dolů po zelené značce. Ze zelené značky stezka odbočí vrstevnicovou cestou vedoucí pod hřebenem (značka NS), která se v posledním úseku vrací zpět na hřeben a závěrečný cca 0,5 km úsek vede opět po hřebeni.

Zastavení seznámí návštěvníky s bohatou historií sahající snad až do dob před příchodem věrozvěstů na Velkou Moravu. Velká pozornost je věnována přírodním hodnotám a zajímavostem Radhoště.
Zdejší příroda neláká svou výjimečnou krásou jenom turisty, ale inspirovala i mnohé naše význačné umělce. Dušan Jurkovič zde postavil své pověstné útulny inspirované lidovou architekturou, pro jejichž interiéry pak namaloval Mikoláš Aleš několik figurálních kompozic. Sochař Albín Polášek zvěčnil svou podobu pohanského boha Radegasta do podoby sochy, která dominuje hřebenu Radhoště a stala se symbolem této hory. Také mnozí spisovatelé, básníci a hudebníci putovali po místech dnešní naučné stezky a obdivovali divokou krásu Beskyd. První naučná stezka na Radhošti byla zřízena již v roce 1980 a značný prostor zde byl věnován historii partyzánských bojů za 2. světové války.

Trasa NS je součástí poměrně husté sítě značených turistických cest v masivu Radhoště. Lze ji kombinovat s řadou nástupových i sestupových tras prakticky na všechny strany. Alternativou pro návštěvníky, kterým stačí projít pouze část stezky, je nástup od Rožnova či ze sedla Pindula (červená nebo modrá značka). Stezku pak absolvují v obráceném pořadí, počínaje zastavením č. 7.

Dostupnost

Pustevny – sedlo (přímo u silnice z Prostřední Bečvy do Trojanovic-Ráztoky).
Pustevny jsou dostupné sedačkovou lanovkou z Trojanovic (odstavné parkoviště, celoroční provoz), nebo autem či linkovým autobusem po silnici z Prostřední Bečvy.

Zřizovatel/rok zřízeníSpráva Chráněné krajinné oblasti Beskydy/2001
ProvozovatelSpráva Chráněné krajinné oblasti Beskydy
Délka (km)cca 9
Počet zastavení10
ZačátekPustevny – sedlo (přímo u silnice z Prostř. Bečvy do Trojanovic-Ráztoky)
KonecPustevny
Téma/zaměřeníhistorie, přírodní hodnoty a zajímovosti Radhošťského hřebene
Typ stezkyokružní – vhodná pro pěší, běžkaře i cyklisty (horská kola)
Náročnostfyzicky i orientačně nenáročná (převýšení 160 m)
Čas prohlídky (přibližný)2–3 hod.
Značenítvarová značka naučné stezky, navíc modrá turistická značka v úseku Pustevny – Radhošť, zelená turistická značka z hřebene Radhoště
Průvodcek dispozici letáček o přírodě Radhoště s mapkou NS
Doba návštěvyceloročně
Sezónaneomezeně
Provozní dobaneomezeně

KONTAKT

telefon571 654 293
emailbeskydy@schkocr.cz