Jste zde: Úvodní stránkaJeseníkyPřírodaNaučné stezkyBílá Opava - Jeseníky

č. 1Bílá Opava - Jeseníky

PROPOZICE

Pěší naučná stezka Bílá Opava vede 3 km hluboce zaříznutým romantickým údolím stejnojmenné horské říčky. Říčka Bílá Opava zde vytváří téměř 8 m vysoký vodopád, řadu kaskád a peřejí. Až do dnešní doby se zde udržely pralesovité lesní porosty, které postupně přecházejí se stoupající nadmořskou výškou v horskou holi na Pradědu. Typické geomorfologické fenomény, mimořádnou krajinářskou hodnotu a pralesovitý charakter původních smrkových porostů přibližují náročnějším turistům informační panely na šesti zastaveních. Údolí Bílé Opavy není jen krásné, ale má i značný význam přírodovědecký. Proto zde byla na ploše téměř 280 ha vyhlášena Národní přírodní rezervace Praděd. Údolí Bílé Opavy tak patří k nejnavštěvovanějším místům v CHKO Jeseníky, a to jak pro svou mimořádnou krajinářskou hodnotu tak i skutečnosti, že leží v blízkosti známých lázní Karlova Studánka.

Trasa NS vede po žluté turistické značce mezi Karlovou Studánkou a Ovčárnou, po dně kaňonu říčky Bílé Opavy. Trasa patří mezi turisticky náročné horské stezky, je 6 km dlouhá a vede podél říčky Bílé Opavy. V říčce jsou peřeje a kaskády. Tabule naučné stezky informují o zdejších pozoruhodnostech.

Dostupnost

Dostupnost naučné stezky je z Karlovy Studánky nebo z Malé Morávky - Karlova po tur. značce, případně kyvadlovou dopravou na Ovčárnu a poté se opět vydat po značce.

Doporučený nástup na NS je z Karlové Studánky ve směru na Vidly po žlutě značené turistické cestě. Při nástupu je zřízena terénní informační stanice, kde je možno získat další informace o NS a zakoupit informační materiály.

Zřizovatel / rok zřízení Správa chráněné krajinné oblasti Jeseníky / 1979 (1982) (1989 obnova)
Provozovatel Správce stezky: obec Karlova Studánka
současný provozovatel NS: EKOSERVIS (řeší se)
Délka (km) 3 (4,5) (6,5)
Počet zastavení 6 (5+3 nástupní mapy Ovčárna, Barborka a Karlova Studánka)
Začátek 300 m za Karlovou Studánkou směr Vidly
Konec Chata Barborka
Téma / zaměření lesnictví, geologie, mimořádné krajinářské hodnoty a pralesovitý charakter původních smrkových porostů, vodopády, mísy
Typ stezky pouze pro pěší návštěvníky
Náročnost těžký a exponovaný terén
Čas prohlídky (přibližný) 2–3 hod.
Značení značky, informační tabule a terénní stanice
Průvodce možnost zakoupení v terénní informační stanici u nástupu na NS
Doba návštěvy omezená pouze zimním obdobím
Sezóna od 1. června do 30. září
Provozní doba 8–17 hod.

KONTAKT

telefon584 402 228
emailjeseniky@schkocr.cz

Fotogalerie

  • <
  • >