Jste zde: Úvodní stránkaJeseníkySport a volný časPěší turistikaRomantickým údolím Bílé Opavy

Výlet začínáme v lázních Karlova Studánka, které jsou především zajímavé dřevěnými lázeňskými budovami. Z rozcestí „K.S. Hubert“ se vydáme po žluté značce, která je společná s modrou, po 0,5 km žlutá zahýbá vlevo do lesa a až k chatě Barborce vede překrásným údolím Bílé Opavy.

Údolí patří bezesporu k nejkrásnějším a nejvyhledávanějším místům v Jeseníkách. Trasa vede po náročnějším kamenitém terénu a dřevěných, místy mokrých lávkách. Na rozcestí „Nad vodopády Bílé Opavy“ se žlutá opět spojuje s modrou, po které půjdeme až k horské chatě Barborce. Od ní sejdeme na cestu vedoucí přímo na nejvyšší horu Moravy – Praděd ve výšce 1491 m n. m., na jejímž vrcholu stojí 162 m vysoký televizní vysílač, který slouží i jako rozhledna. Po modré sejdeme k horské chatě Ovčárna, a pokračujeme k Velké kotlině – nejbohatšímu botanickému území střední Evropy. Po modré dojdeme přes Karlov do Malé Morávky a naše putování zde ukončíme.

Pokud máme v úmyslu ukončit trasu zpět v Karlově Studánce, můžeme z Ovčárny putovat na rozcestí „Nad Karlovou Studánkou“, kde se dáme vlevo po modré značce lesní cestou až do centra lázní, celá trasa pak má 17,5 km.

Propozice

Délka 23 km
Začátek Karlova Studánka
Konec Malá Morávka
Dojezd do Karlovy Studánky autobusem, zpětné spojení z Malé Morávky autobusem
Náročnost pro náročné
Sezóna v zimě uzavření žluté trasy údolím Bílé Opavy (možno obejít) a průchodu Velkou kotlinou
Infrastruktura stravování a ubytování v Karlově Studánce, Malé Morávce, Karlově, na horských chatách
telefon+420 554 772 004   webhttp://www.jeseniky-praded.cz/