Jste zde: Úvodní stránkaOpavské SlezskoPřírodaNaučné stezkyAreál opevnění Darkovičky - Opavské Slezsko

č. 29Areál opevnění Darkovičky - Opavské Slezsko

PROPOZICE

Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky zahrnuje objekty těžkého opevnění bývalého stavebního podúseku č.3/ II Hlučín: pěchotní sruby MO-S 18 „Obora“, MO-S 10 „Alej“, MO-S 20 „Orel“ a vložený zesílený objekt lehkého opevnění vz. 37 A. Kromě samotné návštěvy areálu čs. opevnění Hlučín-Darkovičky je možno se projít po naučné stezce vedené linií opevnění, značenou zelenou značkou. Procházka nenáročným terénem je dlouhá asi 6,5 km. Vede od pěchotního srubu MO-S 16 „Rozcestí“, kolem dalších objektů lehkého a těžkého opevnění, přes vlastní areál a končí u srubu MO-S 24 „U Signálu“. Po trase je možno vidět různá stavební řešení objektů se všemi možnostmi výzbroje používané u pěchotních srubů. Sami návštěvníci se přesvědčí, že ne všechny „bunkry jsou stejné“, jak se mezi laickou veřejností stále tvrdí, ale naopak je každý jiný. Také tím je pozoruhodné československé opevnění.
Je však na místě upozornit a varovat všechny návštěvníky, a to platí o celém pásmu čs. opevnění, před vstupem, do objektů, jež nejsou zpřístupněny pro veřejnost. Kromě těžké stavební devastace mají mnoho zrádných prostupů v podlaze a mnohdy je narušená samotná podlaha. Mimo to, že zde hrozí nebezpečí smrtelných úrazů, je to přísně zakázáno vojenskou správou! Pro bezpečnou prohlídku pevnostních objektů je návštěvníkům v České republice k dispozici celá řada renomovaných muzeí.

Během sezóny se konají v Areálu čs. opevnění Hlučín- Darkovičky dvě mimořádné akce. Každoročně koncem května probíhá bojová ukázka činnosti na státní hranici s vojenskou technikou a pyrotechnickými imitacemi. Na paměť událostí roku 1938 se koncem září pořádá vzpomínková akce. Její součásti je pochod linií opevnění s odborným výkladem.

Dostupnost

Příjezd automobilem je možný po silnici č. I/56 Ostrava- Opava. V Hlučíně je nutno odbočit na silnici č. II/469 směr Šilheřovice a Hať. Přímo u objektu je rozsáhlé parkoviště. Pokud chce návštěvník cestovat autobusem, použije linku ODIS Ostrava – Hlučín – Hať na zastávku Darkovičky Orel, která je přímo v prostoru areálu. Také je možné použít linku Ostrava – Šilheřovice a Ostrava – Hlučín – Šilheřovice, kde u zastávky Rozcestí Štípky začíná naučná stezka. Pěší mohou z Hlučína stejnou cestou jako automobilisté, nebo klidnější trasou značenou modrou turistickou značkou od nádraží ČD dlouhou asi 4,5 km. Pro vyznavače cykloturistiky vede přímo přes areál Jantarová stezka, která tvoří páteř Moravskoslezských dálkových tras. Nese číslo 5 a je v terénu dobře značená, včetně odbočky k „Aleji“. Začíná na nedalekém hraničním přechodu Hať-Tworków, vede celou Moravou k jihu a na přechodu v Hevlíně se napojuje na cyklostezky v Rakousku.

Zřizovatel/rok zřízeníSlezské zemské muzeum/1995
ProvozovatelSlezské zemské muzeum, Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky
Délka (km)6,5
Počet zastavení10
ZačátekMO-S 16 "Rozcestí"
KonecMO-S 24 "Signál"
Téma/zaměřeníČeskoslovenská opevnění 1935–1938
Typ stezkycyklostezka a pěší
Náročnostnenáročná
Čas prohlídky (přibližný)2–3 hod./objekt MO-S 19 Alej cca 30 min
Značeníturististické a infotabule na objektech
Průvodce(osoba) na MO-S 19 Alej, v budoucnu i na MO-S 18 Obora, LO vz. 37A
Doba návštěvyduben–říjen
Sezóna 1. 4.–31. 10.(čt–pá 9:00–15:30, so–ne, svát. 11:00–17:00)
Provozní doba1. 7.–31. 8. (út–pá 9:00–17:00, so–ne, svát. 11:00–17:00

KONTAKT

telefon595 051 110 (bunkr Alej)

Fotogalerie

  • <
  • >