Jste zde: Úvodní stránkaOstravskoOsobnostiJiří Myron

Jiří Myron

Jiří Myronvlastním jménem Bohumil Prošek
1884 Humpolec - 1954 Ostrava
herec, režisér, ředitel divadla

I přes zákazy otce odešel mladý Bohumil Prošek v roce 1904 k divadelní společnosti R. Rendlové - Porubské, kde začal vystupovat pod pseudonymem Jiří Myron. Toto jméno úředně přijal za vlastní až v roce 1951.

Postupem let hrál v Praze, Kladně, Olomouci až nakonec v roce 1923 zakotvil v O stravě, kde působil nejen jako první herec činohry a režisér, ale v letech 1941 - 1946 i jako ředitel. Zprvu se věnoval i operetě, od roku 1936 se však specializoval již pouze na činohru. Mezi jeho nejvýznamnější role patří "Král Lear" (1937) a "Jan Žižka z Trocnova" (1938).

Jako režisér slavil úspěchy v Kladně, v Olomouci a v Ostravě. Ceněna byla zvláště jeho schopnost práce s herci a smysl pro stavbu inscenace. Asi nejúspěšnější byla pod jeho režijním vedením Langrova "Jízdní hlídka" (1934), která se na ostravském repertoáru udržela celé čtyři roky.

Po Myronově smrti se ostravské Lidové divadlo přejmenovalo na Divadlo Jiřího Myrona, domovskou scénu činoherního, baletního a operetního souboru Národního divadla moravskoslezského.

Dům, ve kterém Jiří Myron bydlel, stojí nedaleko divadelní scény, na ulici Zahradní č. p. 14.