Jste zde: Úvodní stránkaPamátkyVojenské památkyPamátníky a pamětní desky

Památníky a pamětní desky


Památník slezského odboje na Ostré hůrce v Háji ve Slezsku

Ostrá hůrka se nachází jižně od Háje ve Slezsku. Od roku 1869 se zde konaly tábory lidu a hned toho prvního se zúčastnilo 15 tisíc lidí z celého Slezska. Žulový památník na Hůrce byl odhalen roku 1929 a byla zde uložena prsť z bojišť 1. světové války. Roku 1938 byl památník zničen nacistickými vojsky. Nově zrekonstruovaný památník byl odhalen v roce 1969 ke stému výročí Hůrky. Roku 1993 byl doplněn deskou slezských vlastenců. Do obnoveného sarkofágu památníku byly v roce 2004 vloženy artefakty, které obsahovaly prsť z bojišť 1. a 2. světové války, popravišť a koncentračních táborů včetně dobových dokumentů.

Pamětní deska plukovníkovi Janu Kubišovi ve Velkých Heralticích

Pamětní deska Janu Kubišovi plk. i. m. na hasičské zrojnici v Sádku (místní část Velkých Heraltic) připomíná, že zde byl v roce 1938 ubytován jako četař dsl. s vojáky XIII. strážního praporu čs. armády, kteří pod jeho velením střežili výstavbu čs. stálého opevnění. Jeho granát 27. května 1942 těžce zranil Reinharda Heydricha, zastupujícího říšského protektora v Praze tak, že zranění podlehl.

Pamětní deska u rodného domu generála Heliodora Píky

Pamětní deska je umístěna před rodným domem Heliodora Píky, armádního generála i. m. Obdodná od téže autorky ak. soch. Lukešové je také umístěna na opavské radnici.

Památník Rudé armády v sadu J. A. Komenského

V památníku je umístěno 668 uren s popelem sovětských vojáků a českých občanů, kteří padli při osvobozování Ostravy v roce 1945. Je zde i urna s popelem československého tankisty Štěpána Vajdy, hrdiny SSSR. Památník byl odhalen při oslavě 1. výročí osvobození města Ostravy v roce 1946. Od roku 1978 je národní kulturní památkou.

Zborovský památník prvního a druhého zahraničního odboje

Původní památník z roku 1927 je věnován vzpomínce na bitvu u Zborova z roku 1917. Za 2. světové války byl zničen nacisty a znovu odhalen v roce 1947. Součástí jsou pamětní desky s prstí bojišť první a druhé světové války.

Památník čs. tankistů ve Slezské Ostravě

Tank č. 051 typu T-34/85, který jako první 30. 4. 1945 při osvobozování Ostravy přejel most přes řeku Ostravici, je umístěn naproti Sýkorova mostu ve Slezské Ostravě. Slouží jako památník 1. Československé samostatné tankové brigády v SSSR.

Památník vítězství v Opavě

V roce 2007 byl v opavských Janáčkových sadech odhalen nový Památník vítězství, který je tvořen upraveným pomníkem rudoarmějce z roku 1980 a velkou pamětní deskou věnovanou československým vojákům, kteří velkým dílem přispěli k bojům v Ostravsko – opavské operaci.

Památník čs. tankistů v Sudicích

Památník byl postaven v roce 1980, poblíž místa, kde se českoslovenští tankisté 15. 4. 1945 poprvé probojovali do českých zemí. Starší památník je z roku 1960.

Pamětní deska československým tankistům - Bolatice

Na místním hřbitově je u severní stěny kostela umístěna pamětní deska 21 československým tankistům, kteří padli při těžkých bojích v okolí obce.

Pamětní deska americkým letcům v Raduni a naučná stezka

V roce 2002 byl odhalena pamětní deska před kostelem americkým letcům bombardéru B-24 Liberator, který byl nedaleko zasažen německými stíhačkami a zřítil se poblíž obce Vršovice. O čtyři roky později byla otevřena i naučná stezka Raduň – Jakubčovice, který připomíná boj a následný zánik bombardéru.

Památník Životické tragédie v Havířově-Životicích

Památník Životické Tragédie

Památník akademického sochaře Franciszka Świdra se stálou expozicí Okupace a odboj na Těšínsku je připomínkou utrpení a boje lidu Těšínska v období druhé světové války

Národní památník II. světové války v Hrabyni

Památník v Hrabyni

Expozice Doba zmaru a naděje, která je k vidění v Národním památníku II. světové války, chronologicky připomíná válečné dějiny II. světové války a na straně druhé přibližuje i civilní život obyvatelstva, válečnou výrobu a kulturu.