Jste zde: Úvodní stránkaPamátkyCírkevní a židovské památkyKřížové cesty

Křížové cesty


V části Tvrdkova - Ruda, od kostela Panny Marie Sněžné

Tady začínají jednotlivá zastavení křížové cesty – pískovcových plastik, které lemují cestu až na Křížový vrch (589 m n. m.). Poutě se konají první neděli v srpnu k svátku Posvěcení římské baziliky Panny Marie Sněžné, mše v 7, 9 a v 11, Křížová cesta ve 13h.

Ohradní zeď ze 14 kapličkami křížové cesty - Příbor

Kolem areálu farního kostela Narození P. Marie se nachází ohradní zeď, do níž jsou vestavěny kaple křížové cesty ze 2. poloviny 19. století, doplňující mimořádně hodnotnou architekturu farního kostela. Na pilířích vstupní brány soubor soch z konce 19.století: Sv.Jan Nepomucký, Sv. Cyril, Sv. Metoděj, Sv. Jan Sarkandr.

Křížová cesta u kostela Sv. Jindřicha - Petřvald

Je tvořena 14 výklenkovými kapličkami z roku 1843. Kapličky dotváří vstup do areálu kostela.

Soubor 14 kaplí zastavení křížové cesty u kostela Panny Marie Sedmibolestné - Krnov-Cvilín

Tvoří ji 13 menších empírových kaplí z 19. století a 1 kaple barokní z roku 1729.

Křížková cesta - Kozlovice

Nachází se ve svahu kopce Skalka tvoří 14 zastavení. Každé zastavení je vymalováno podle originálních předloh z přelomu 18. a 19. století. U 14. zastavení stojí zvonička Sv. Barbory. Křížková cesta byla vysvěcena roku 2006.

Slezská Kalvárie - Hradec nad Moravicí

Je přístupná po zelené turistické značce. Křížová cesta je situována do zděných kapliček z roku 1856, stoupá prudce ke kalvárii na stejnojmenném kopci.

12 kapliček křížové cesty - Frýdek-Místek

Z let 1876–1877 dle nákresů vídeňského architekta Karla Schadena. Součást areálu poutního kostela P. Marie. Volně přístupná.

Křížová cesta u kostela Sv. Jiří - Brušperk

Pochází z 2. poloviny 18. století. Ohradní zeď s kaplemi křížové cesty vytváří harmonický celek s architekturou kostela.