Jste zde: Úvodní stránkaPamátkyVojenské památkyVojenská opevnění

Vojenská opevnění


Tvrz Smolkov u Háje ve Slezsku

Na tvrzi Smolkov jsou přístupny pouze čtyři objekty k prohlédnutí, zbytek tvrze je veřejnosti uzavřen. Prostory využívá armáda České republiky. Součástí je naučná stezka, která začíná u železniční stanice Háj ve Slezsku. Během druhé světové války došlo k výraznému poškození objektu německou armádou. První československá tvrz je tvořena pěti objekty - pěchotním srubem, dělostřeleckým srubem, nedokončenou dělostřeleckou otočnou a výsuvnou věží, dělostřeleckou pozorovatelnou a vchodovým objektem.

Opevnění u Milotic nad Opavou

Ve svahu jižně od železniční stanice Milotice nad Opavou můžeme najít tři pevnůstky lehkého opevnění typu 37, pevnůstku B1-80, pevnůstku A-120 a A-160, rekonstruovanou do podoby z roku 1945.

Pěchotní srub OP-S 10 "Křižovatka"

Pěchotní srub OP-S 10 "Křižovatka"

Dvoupodlažní pevnost byla vybudována v roce 1937 jako součást stálého československého opevnění podél tehdejší severní hranice s Německem. Levá část byla zničena za bojů v dubnu 1945, pravá část je obnovena a uvnitř je malá expozice.

Památník armády ČR a ČS. opevnění Opava-Milostovice

ČR a ČS. opevnění Opava-Milostovice

Zajímavý soubor tří pevností a dvou pevnůstek opevnění ze 30. let 20. století. Jedná se o mimořádně zachovalé objekty a celý areál se řadí mezi nejlepší pevnostní muzea v ČR. Opevnění připomíná skvělou úroveň našich techniků, projektantů a stavbařů i odhodlání vojáků bránit vlast před agresí hitlerovského Německa. Interiér pevnosti OP-S 25 se blíží stavu v roce 1938. V areálu se každoročně konají ukázky bojů.

Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky

Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky

Pevnostní areál, který je od roku 1992 součástí Slezského zemského muzea, je v současnosti velmi cennou prezentací jedinečného pevnostního systému Československa, který vznikal v letech 1935 až 1938. Tvoří jej pět objektů různého druhu a stupně odolnosti. Jedná se o vojensko-technickou památku, kde návštěvníci mohou poznávat významnou součást historie první poloviny 20. století.

Pevnost (pěchotní srub) MO S-5 "Na Trati" u Bohumína

Pevnost MO S-5 'Na Trati' u Bohumína

Unikátní dvoupodlažní pevnost sestává ze dvou částí, spojených tunelem pod náspem původně železniční trati, dnes silnice. Ve výzbroji měla dva kanóny vzoru 36, čtyři těžké kulomety vzoru 37, jeden lehký a jeden těžký kulomet ve zvonech a tři lehké kulomety v pomocných střílnách.