Jste zde: Úvodní stránkaPamátkyRozhledny a vyhlídková místa

Rozhledny a vyhlídková místa


Bílá hora

Bílá hora

Rozhledna Bílá hora stojí u vrcholku stejnojmenného kopce, který se mezi městy Štramberk a Kopřivnice zvedá do výše 556 m n. m. Výstavba současné rozhledny byla zahájena v roce 1999 a ukončena v roce 2000.

Bílov

Bílov

Rozhledna na věži společnosti T-Mobile na vrchu Kanihůra (345 m) byla vystavěna v období červenec - listopad 2005. Výška celého stožáru činí 62,3 metrů, přičemž vyhlídka je ve 26,2 metrech. Vede na ni 137 schodů.

Cvilín

Rozhledna Cvilín

Cvilínská rozhledna byla postavena v roce 1903. Jde o zajímavou romantickou stavbu, z jejíž výšky 29,1 m je pěkný rozhled na celé Jeseníky, Beskydy, malebná údolí řek Opavy a Opavice a na okolní nížinu poznamenanou modelováním skandinávským ledovcem.

Čantoryje

Čantoryje

Z rozhledny na Velké Čantoryji (995 m n. m.) v malebném prostředí Beskyd se turistům nabízí netradiční pohled do tří států – ČR, SR, PL. Její výška je 29 metrů a na vrcholek hory vede lanovka.

Ježník

Rozhledna Ježník

Rozhledna je vysoká 17,5 metrů a stojí na vrchu Vyhlídka (553 m n. m.) u Krnova. V pořadí je to již třetí rozhledna postavená na tomto místě, první byla postavena v roce 1894. Naskýtá se z ní krásný pohled na okolní lesy a oblast Krnovska.

Kozubová

Kozubová

Nejvýchodněji položená vyhlídková stavba v naší republice se nachází právě na vrcholu Kozubové (981 m n. m.). Jedná se o věž kaple svaté Anny, která bývá několikrát do roka zpřístupněna (např. při pouti na sv. Annu) a z níž je krásný pohled do okolí.

Landek

Landek

Rozhledna se nachází na vrchu Landek, který je od roku 1992 Národní přírodní památkou. Pětimetrová dřevěná stavba ve stylu strážních věží historického hradiště byla vystavěna na místě bývalého hradu.

Lysá hora

Lysá hora

Jeden z nejkrásnější rozhledů v České republice nabízí Lysá hora (1324 m n. m.). Její rozlehlý, zdaleka viditelný masiv tvoří čtyři mohutné hřbety. Ty se potom hvězdicovitě spojují v nejvyšší vrcholek nazývaný Gigula, jehož špičku zvýrazňuje televizní vysílač.

Na Biskupské kupě

Na Biskupské kupě

Kamenná, 18 metrů vysoká kruhová rozhledna, nejstarší v Jeseníkách, byla postavena v roce 1898 německým turistickým spolkem u příležitosti 50 let panování císaře Františka Josefa I.

Okrouhlá

V roce 2002 vyrostla na vrchu Okrouhlá (373 m n. m) telekomunikační věž. Z výšky 30ti metrů je nádherný výhled jak na aglomeraci Ostravy, tak na zalesněné pohoří Beskyd.

Panorama v Chlebovicích

Panorama

Rozhledna Panorama se nachází pod vrcholem hory Kabátice nad obcí Chlebovice v nadmořské výšce 460 m n. m. Z 22 metrů vysoké rozhledny je krásný výhled na vodní nádrž Olešná, město Frýdek-Místek a okolní krajinu.

Praděd

Praděd

Majestátný vrchol Pradědu (1491 m n. m.) v pohoří Hrubého Jeseníku je turisticky atraktivním a často navštěvovaným cílem, má ideální podmínky pro zimní a letní sporty. Na této hoře byla v letech 1970–80 vybudována víceúčelová telekomunikační věž, která i s anténním nástavcem měří přes 160 metrů, spolu s výškou hory tvoří nejvyšší bod České republiky.

Prašivá

Prašivá

Z vyhlídkové věžičky dřevěné turistické chaty je krásný výhled na Lysou horu, Ondřejník i těšínskou část Beskyd. Chata stojí na Malé Prašivé (706 m n. m.) od roku 1921.

Radníční věž Frenštát pod Radhoštěm

Radníční věž Frenštát pod Radhoštěm

Z věže se naskýtá krásný pohled na město i panorama Beskyd. Při prohlídce je možnost shlédnout originály soch např. Albína Poláška, Karla Vašuta nebo Alegorii spořivosti Jana Knebla.

Rozhledna Hanse Kudlicha

Rozhledna Hanse Kudlicha

Nad obcí Úvalno, ve výšce 400 m n. m., se tyčí žulová, 30 metrů vysoká, rozhledna s dvoupatrovou vyhlídkou. Byla vybudována v roce 1913 na počest poslance říšského parlamentu Hanse Kudlicha a obnovena v 90. letech 20. století.

Rozhledna Hraniční vrch

Rozhledna Hraniční vrch

Rozhledna má originální koncepci se dvěma vyhlídkovými plošinami na dvou věžích propojených lávkou ve výšce 25 metrů. Hraniční vrch je vysoký 536 metrů nad  mořem, počet schodů 149.

Rozhledna Strážnice

Rozhledna Strážnice

Najdete ji asi 1,5 km severně od Liptáně. Je vysoká 9 m a má 37 schodů. Rozhledna nabízí turistům pohled na opolskou nížinu v Polsku, od severu na město Prudnik, při dobré viditelnosti jsou vidět továrny v Opole až po severovýchodní pohled na celou Osoblažskou rovinu a pohledem na obce: Pitárné, Vysoká, Dívčí Hrad, Slezské Pavlovice, Osoblaha, Bohušov, Rusín, Hlinka, hraniční přechod Bartultovice – Třebina Polsko.

Rozhledna Velký Roudný

Rozhledna na Velkém Roudném (národní přírodní památka) byla postavena v roce 2007. Jde o 20 metrů vysokou dřevěnou konstrukci na betonových základech s krytou vyhlídkovou plošinou na vrcholu. Slavnostně byla otevřena v sobotu 27. 10. 2007. Rozhledna shlíží z Velkého Roudného na kraj kolem vodní nádrže Slezská Harta a je z ní výhled na hřeben Hrubého Jeseníku, na Nízký Jeseník, Krnovsko, Opavsko, Beskydy a Oderské vrchy.

Šance

Šance

Rozhledna Šance u Jakubčovic je dřevěná patnáctimetrová rozhledna s nádherným výhledem na Opavu, Ostravu, Beskydy, Lysou horu, Fulnek, Kružberk, Slezskou Hartu, Jeseníky, Praděd.

Vyhlídková věž Nové radnice Ostrava

Vyhlídková věž Nové radnice Ostrava

Ostravská radnice je největší radniční budovou v republice a se svou výškou 85,6 m zároveň nejvyšší radniční vyhlídkovou věží. Z vyhlídkové terasy ve výšce 72 metrů je za příznivého počasí rozhled až k pohořím Beskyd a Jeseníků, na Opavsko i do nedalekého Polska, především však na celou Ostravu plnou zeleně.