Jste zde: Úvodní stránkaPamátkyCírkevní a židovské památkyŽidovské památky

Židovské památky


Židovský hřbitov - Hlučín

Založen byl již v roce 1814, za války z něj ale na příkaz nacistů byly odvezeny náhrobní kameny. Po osvobození v r. 1945 začala část plochy bývalého Židovského hřbitova sloužit jako pohřebiště vojáků Rudé armády. Na další část pozemku pak byly na hromadu svezeny ostatky z Židovského hřbitova a překryty hlínou. Tím vznikla mohyla, která je součástí hřbitova dodnes.

Židovský hřbitov - Osoblaha

Židovský hřbitov - Osoblaha

Tento židovský hřbitov patří k nejcennějším v ČR a zároveň je i jednou z nejvzácnějších kulturních památek Moravskoslezského kraje. Hřbitov pochází z 16. století a nachází se zde 313 zachovalých náhrobků.

Bývalá židovská synagoga - Nový Jičín

Samostatně stojící dvoupodlažní budova, vystavěná podle projektu Ernsta Lindnera z Vídně, provedení svěřeno místnímu staviteli Richardu Klosovi. Vývojově důležitá sakrální stavba v obraze i historii města. Eklektický historismus. Vznik stavby se datuje do začátku 20. století.

Synagoga a židovský hřbitov - Krnov

Pochází z roku 1871. Při prohlídce uvidíte původní dřevěný kazetový strop s ornamentální výzdobou, historická okna obnovená v roce 2006 včetně okenní vitráže s motivem desek desatera v průčelí sálu, galerii pro ženy na litinových sloupech sálu, lavice z roku 1897 původem z olomoucké synagogy, předválečné fotografie svatostánku synagogy ze 30. let 20. století, fotografii posledního krnovského rabína.

Židovský hřbitov v Krnově v českém Slezsku se nachází na úpatí kopce Cvilín v ulici V osadě poblíž Opavské ulice. K pohřbívání sloužil od roku 1873 do 70. let 20. století.

Židovský hřbitov - Frýdek-Místek

Židovský hřbitov - Frýdek-Místek

Byl vystavěn roku 1882. Poslední pohřby se konaly počátkem padesátých let a dnes je dřívější hřbitovní budova využívána adventisty sedmého dne jako modlitebna.

Ortodoxní židovská synagoga "Schomre-Schabos" - Český Těšín

Nachází se v jednom z řadových domů. Na první pohled však upoutá netradiční fasádou. Dnes karmínově zbarvenou fasádu, stejně jako celý objekt, navrhnul v roce 1928 významný městský stavitel Eduard David.